Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home2/babolkarimeh/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home2/babolkarimeh/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600
حضرت زهرا(س)؛ الگوی بی بدیل زنان تاریخ | مجله فرهنگی باب الکریمه
سه شنبه، ۴ تیر ، ۱۳۹۸
۲۲:۱۹ یکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴

حضرت زهرا(س)؛ الگوی بی بدیل زنان تاریخ

فاطمه زهرا (س) نور دیده پیامبر مهربانی‎ها و خدیجه کبری در بیستم جمادی الثانی سال پنجم بعثت بدنیا آمد. برای ایشان القاب صدیقه، راضیه، مرضیه، زهرا، بتول، عذرا، مبارکه و طاهره را نیز ذکر کرده‎اند.

آرام مستور

از دریا گفتن همیشه سخت است. نمی‎توان با بیانی کوچک و ناتوان دریای باعظمتی را توصیف کرد. بررسی شخصیت والا و جایگاه نورانی ائمه صلوات الله علیهم اجمعین نیز کاری است که از عهده قلم و زبان برنخواهد آمد. اما می‎توان جرعه جرعه از این دریای بی‎کران نوشید تا ذره ذره سیراب شد.

فاطمه زهرا (س) نور دیده پیامبر مهربانی‎ها و خدیجه کبری در بیستم جمادی الثانی سال پنجم بعثت بدنیا آمد. برای ایشان القاب صدیقه، راضیه، مرضیه، زهرا، بتول، عذرا، مبارکه و طاهره را نیز ذکر کرده‎اند.

حضرت صدیقه کبری (س) الگویی تمام عیار برای زنان تاریخ می‎باشد که متاسفانه این الگوپذیری کم‎تر دیده می‎شود. ایشان دختر، همسر، مادر و زنی کامل بودند. هرچند عمر شریف‎شان کوتاه بود ولی روایات و احادیثی که درمورد ایشان و یا از بیان ایشان به دست رسیده ، بیان‎گر عظمت روحی ایشان است.

عفت و حیا

بارزترین صفتی که در زنان وجود دارد، گوهر عفت و حیا است. گوهری که اگر به آن بها داده نشود، بی آبرویی و بی‎حیایی جایگزین آن خواهد شد. عفت دایره بزرگی از اخلاقیات است که داشتن حجاب یکی از نمادهای آن می‎باشد. در روایات و توصیه ‏های اخلاقی بزرگان، زنان بیش از مردان به داشتن حیا و عفت توصیه شده اند. حضرت فاطمه زهرا (س) این صفت را به بهترین وجه دارا بودند. عفت در کلام، نگاه، مراقبت در ارتباط با نامحرم و مراعات حجاب و پوشش کامل از مصادیق عفت در زندگی این بانوی نمونه است.

پارسایی و قناعت

بزرگ‎بانوی تاریخ مهریه‎اش آب بود و جهیزیه‎اش در حد رفع نیاز روزانه. نه بخاطر جایگاهشان، توقع بالایی در طلب مهر نداشتند و نه زندگی راحت و تجملاتی را آغاز کردند. مسلما اگر مهریه و جهیزبه مواردی پسندیده و درست بود، کسی شایسته‎تر از ایشان برای استفاده از آن نبود. ولی حضرت زهرا (س) زندگی مشترک خود با امیرالمومنین (ع) را در نهایت سادگی و بی‌توقعی آغاز کردند که بهترین زندگی در تاریخ بشریت بود.

کدبانویی تمام عیار

پذیرفتن کارهای منزل و سپردن کارهای بیرون به همسر، تلاش برای چرخاندن چرخ زندگی، مراقبت از فرزندان و اهتمام به تربیت آن‎ها به بهترین وجه، همراهی و همدردی با همسر و نداشتن توقع بیش از حد از زندگی، از خصوصیات بارز حضرت زهرای مرضیه (س) است که باید الگوی زنان هر عصر و تاریخی باشد.

توکل و توسل به خداوند

یکی از ابعاد پررنگ زندگی حضرت زهرا (س) عبادت و راز و نیاز با خداوند است. ایشان مقید به خواندن مناجات‎های شبانه، نماز و توسلات بودند که فرزندانشان را نیز به این امر تشویق و هدایت می‎کردند.

بی تعلقی به دنیا و انفاق مال

انفاق کردن سخت است و انفاق کردن چیزی که مورد علاقه و نیاز باشد، سخت‎تر. بانوی بزرگ اسلام در شبِ عروسی خود، لباسش را به نیازمندی می‎بخشد و افطار سه روز متوالی خانواده را به مستحق و یتیم و درمانده می‎دهد. این عمل آن‎قدری ارزشمند است که در سوره دهر به آن اشاره شده است.

علم و فضیلت

کتاب “مصحف فاطمه” کتابی است که ائمه (ص) به آن افتخار می‎کردند و می‎فرمودند که علم ما کان و یکون و ما هو کائن در آن است. این کتاب حاصل صحبت‎ها و پیام‎های جبرئیل برای این بانوی بزرگ می باشد که به خط حضرت علی (ع) نوشته شده است.

حضرت زهرا (س) همتای قرآن، نبوت و امامت است زیرا که همه این بزرگواران از یک نور واحد هستند و در یک مقام و مرتبه قرار دارند.

ایراد خطبه‎های محکم و غرا در خانه و مسجد کوفه که از ایشان به یادگار مانده است، نشان از تبحر ایشان در سخنوری، علم و آگاهی و فصاحت کلام ایشان دارد. خطبه‎هایی که شنیدنشان بعد از گذشت سالهای زیاد، هنوز نفس‎گیر است.

ولایتمداری

بعد از وفات پیامبر (ص) و تصاحب حق و جایگاه امیرالمومنین (ع)، این بانوی شیردل ساکت ننشست و برای بیداری دل‎های خفته و حمایت از حق امامش به‎پا خواست. یادآوری روز غدیر برای مهاجر و انصار، خواندن خطبه در مسجد و سرزنش مردمان سیاه‎دل و تضرع و زاری در کنار قبر پدر و عمو جهت بیداری دل‌ها کارهایی بود که این بانوی ولایتمدار در حمایت از امامِ زمانش انجام داد و تا لحظه آخر دست از تلاش برنداشت.کلیدواژه ها: , , , , ,
رأی دهی به مطلب
Loading...


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 18 = 19