Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home2/babolkarimeh/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home2/babolkarimeh/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600
خانه تکانی دل | مجله فرهنگی باب الکریمه
سه شنبه، ۴ تیر ، ۱۳۹۸
۲۲:۱۶ یکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴

خانه تکانی دل

درست است که برای شروع زندگی جدید و متفاوت نباید منتظر شنبه‎های آتی و یا سال جدید بود، ولی آغاز بهار طبیعت شاید بهترین بهانه و فرصت برای تغییر باشد.

مریم کارگر

بوی بهار آدمی را مست می‎کند. از یک ماه مانده به بهار طبیعت، شور و شوق آماده شدن برای این تغییر فصل در آدم‎های بزرگ و کوچک دیده می‎شود. همه در تکاپوی دویدن و خریدن و آماده سازی خود و خانه خود هستند.

طبق سنت نانوشته‎ای از دیرباز مردم ایران زمین خانه‎هایشان را برای شروع سال جدید تمیز و مرتب می‎کنند و دستی به سر و روی تمامی وسایل خانه می‌کشند. گاهی نیز این خانه تکانی همراه تغییر دکوراسیون و خارج کردن وسایل کهنه و بدون استفاده است. همانطور که محیط زندگی و خانه نیازمند یک تحول اساسی و غبارروبی است، دل آدمی نیز باید تکانده شود و مورد رسیدگی قرار بگیرد. همانطور که در خانه تکانی، از ریزترین وسایل تا فرش و مبل تمیز می‎شوند، دل و نهان‎خانه دل نیز باید مورد توجه باشد و روح هم باید از آلودگی‏ها، خصیصه‎های ناشایست و کدورت‎ها پیراسته شود.

فصل بهار و آغاز سرزندگی طبیعت، زمان مناسبی است که در مورد زندگی و واقعیت آن تفکر کرد. همزمان با آراسته کردن خانه و ظاهر، باید هوای احوالات دل را هم داشت. باید قلب را با ایمان و یاد خدا شست و زنگارهایش را زدود. همانطور که زندگی کردن در خانه‎ای شلوغ و درهم و پر از آلودگی سخت است، زندگی کردن با دلی پر از کینه، دشمنی، ناراحتی، بغض و حسد، افکار نادرست و رفتار نازیبا عذاب آور خواهد بود. برای این‎که دل به خوبی‎ها آراسته شود، ابتدا باید از بدی‎ها پیراسته شود تا فضای مناسب مهیا گردد. برای پاک و تمیز کردن دل باید آستین همت را بالا زد و دست به کار شد.

درست است که برای شروع زندگی جدید و متفاوت نباید منتظر شنبه‎های آتی و یا سال جدید بود، ولی آغاز بهار طبیعت شاید بهترین بهانه و فرصت برای این تغییر باشد. تعطیلات نوروزی زمان مناسبی برای تفکر، تعمق و تصمیم‎گیری است. فکر کردن درمورد گذشته، کارها و رفتارهای درست و نادرست، هدف زندگی، ارزشمندی دنیا و آخرت و وظیفه بندگان خداوند بسیار پسندیده است همانطور که گفته شده است: “یک دقیقه تفکر بهتر از هفتاد سال عبادت است.” منظور از این تفکر، فکر کردن در امور آخرتی و انسانی است.

کاغذ و قلم در بهبود حالِ دل بسیار موثر است. پیاده کردن دلخوری‎ها، کینه‎ها، ناراحتی‎ها و خاطرات ناخوش روی کاغذ و رسیدن به راهکار مناسب و آرامش یکی از مزیت‎های نوشتن است. پس از نوشتن نیز می‎توان کاغذ را به سطل زباله سپرد تا غبارِ دل در آنجا ماندگار شود.

خانه دل را باید در ابتدا از ناپاکی‎ها زدود و سپس جایگزین مناسبی برای آن پیدا کرد. باز بودن همیشگی راه توبه برای بندگان نیز بر همین اصل تاکید دارد که تا زمانی که توبه حقیقی صورت نگرفته است، نمی‎توان تغییری در رفتار و روش زندگی ایجاد کرد. دل باید خالی از هر غباری باشد تا پذیرای پاکی و تمیزی شود.

تجدید نظر در نوع زندگی و فعالیت‏ها یکی از مهم‎ترین نیازهای خانه تکانی دل است. اگر هدف و مقصد مشخص باشد، سردرگمی و بیراهه رفتن کمتر اتفاق می‎افتد. گاهی باید در انتخاب دوستان تجدید نظر کرد. کسانی که یاس و ناامیدی و بی‎هدفی در رفتارشان پررنگ است و افرادی که دلِ آدمی را به چیزهای بی ارزش گره می‎زنند، مانع از بی آلایش ماندن روح می‎شوند و باید دور آن‏ها را خط قرمزی کشید. برخی رفتارها که تبدیل به عادت شده‎اند نیز، اثر مخربی روی روند بهبود زندگی دارند و باید مورد تجدید نظر واقع شوند.

مهم‎ترین اصل در خانه تکانی دل، پیوند برقرار کردن با خداوند هستی آفرین است. اتصال به منبع هستی روح و جان آدمی را بیدار و سرشار از انرژی و عشق می‎کند. خواندن قرآن، ادعیه، راز و نیاز با خداوند و استغفار از آنچه باعث دوری از او می‎گردد، باید در برنامه روزانه نوشته شود تا آرامش دل و زندگی ماندگار باقی بماند.کلیدواژه ها: , , ,
رأی دهی به مطلب
Loading...


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

72 + = 81