Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home2/babolkarimeh/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home2/babolkarimeh/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600
نگاهی بر مهمترین اخبار زن و خانواده در فضای رسانه | مجله فرهنگی باب الکریمه
پنج شنبه، ۲۸ شهریور ، ۱۳۹۸
۲۱:۳۰ یکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴

نگاهی بر مهمترین اخبار زن و خانواده در فضای رسانه

در این ماه در حوزه زنان ۱۳۲ خبر منتشر گردیده است در این میان بیشترین اخبار در مجموع بهمن و هفته اول اسفند ماه، در حوزه خانواده با ۴۱ امتیاز می باشد. که در میان آن ازدواج و طلاق بیشترین آمار را داشته اند.

زهرا فیضی

فرایند اطلاع رسانی، فرایندی پویا و زنده است به گونه ای که با هر تغییر در جزئی از این فرآیند، نتیجه و جهت آن نیز تغییر می یابد. یکی از اجزای اطلاع رسانی، اخباری است که توسط خبرگزاری ها در روی سایت ها بارگزاری می شود. اخباری که حوزه های گوناگونی از جامعه را پوشش می دهد. یکی از حوزه هایی که در اخبار انعکاس می یابد، حوزه زنان و خانواده است.

با توجه به اهمیت زنان و نقش آن به عنوانی عنصری سازنده در خانواده و عرصه های گوناگون در این مجال تلاش گردیده تا توصیفی اجمالی از اخباری که در ماه گذشته و هفته اول اسفند ماه نسبت به مسائل گوناگون زنان مطرح شده، ارائه شود.

در این ماه در حوزه زنان ۱۳۲ خبر منتشر گردیده است در این میان بیشترین اخبار در مجموع بهمن و هفته اول اسفند ماه، در حوزه خانواده با ۴۱ امتیاز می باشد. که در میان آن ازدواج و طلاق بیشترین آمار را داشته اند.

در رتبه بعدی حوزه سیاست زنان قرار می گیرد. در این حوزه به دلیل برخورد زمانی با انتخابات، تبلیغ برای کسب ظرفیت بیشتر از سوی زنان در انتخابات مجلس با ۲۸ فراوانی در اخبار مطرح شده است.

در ربته بعد حوزه های نشست های تخصصی زنان، زنان و حماسه، زنان و عرصه بین الملل هر کدام با ۱۲ مورد قرار می گیرد.

جدول و نمودار زیر روند فراوانی و درصد این اخبار را به تصویر می کشد:

12

21

در زیر تحلیل چرایی بالا بودن درصد ها در اخبار و زیر موضوعات آن بررسی شده است.

  • خانواده

گروهی از اخبار حوزه زنان به خانواده مربوط می باشد. این اخبار شامل مسائلی همچون، سبک زندگی، آموزش مسائل خانوادگی، مباحث سالمندان، ازدواج و طلاق و اشاره به سیاست های کلی در خصوص خانواده می باشد.

در میان این مسائل، طلاق و ازدواج از اطلاع رسانی بالای برخوردار بوده است، به گونه ای که در تحلیل آماری نزدیک به ۷۰ درصد اخبار خانواده را به خود اختصاص داده است. یکی از مهمترین دلایل این انعکاس، اهمیت بحث ازدواج در خانواده می باشد. در سال های اخیر سن ازدواج بالا رفته به دنبال آن تجرد و شکل گیری روابط غیر شرعی در میان جوانان شدت یافته است.

توجه به بحث ازدواج اعم از تسهیلات و وام های ازدواج از مواردی است که می تواند در گسترش این امر پسندیده مناسب واقع گردد. از سویی به دلیل بالا رفتن میزان طلاق در مقابل هر ازدواج تلاش برای داشتن زندگی مناسب، تبلیغ در خصوص ازدواج، شرایط انجام این امر الهی در اطلاع رسانی و گفتگوهای کارشناسان خانواده در اخبار قابل مشاهده است.

  • زنان و حماسه

زنان همواره در عرصه های گوناگون نقشی سازنده داشته است. خصوصا در جریان انقلاب های گوناگون کشور ایران، این قابل مشاهده می باشد. حضور در حماسه هایی همچون کشف حجاب، قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲، جریان پیروزی انقلاب و دفاع مقدس از این موارد است.

در میان اخبار این گروه اخبار زنان و انقلاب اسلامی بیشترین میزان درصد را به خود اختصاص داده اند. یکی از علل آن مربطو به همزمانی ما ه بهمن با پیروزی انقلاب اسلامی و دهه فجراست. این اخبار در تلاش بوده اند، تا نقش های سازنده و حضور همیشگی زنان را در این جریان عظیم به تصویر بکشد.

علاوه بر آن در حال حاضر به دلیل هجوم داعش به کشور سوریه و شهدای مدافع حرم، سازندگی زنان در عرصه تقدیم شهدا و تربیت این افراد مطرح گردیده که در دسته بندی بعدی این گروه از اخبار قرار می گیرند.

  • فرهنگ و زنان

در این دسته از اخبار مسائلی چون تهاجم فرهنگی، حجاب و عفاف، نقد فیلم، فضای مجازی و زنان، فرهنگ قومی قرار می گیرد. در بین این موارد، اخبار حجاب و عفاف بیشترین فراوانی را داشته است. باید در نظر داشت، بحث حجاب و رعایت ان در سطح جامعه می تواند از بسیاری آسیب های اجتماعی جلوگیری به عمل آورد، در این اخبار تلاش گردیده تا پوشش های ناسالام و تاثیر نامطلوب انها در سطح جامعه تشریح گردیده است. یکی دیگر از وجوه توجه به این اخبار، عملکردی نشدن لایحه حجاب و عفاف در سطح دولت و مجلس است. این اخبار تلاش نموده تا حساسیت موضوع حجاب را به گوش مسئولین برساند تا عملیاتی کردن این لایحه(هر چند خود آن باید مورد بررسی قرار گیرد) را سرعت عمل ببخشد.

  • زنان و سیاست

با توجه به فرارسیدن زمان انتخابات، دسته ای از اخبار حوزه زنان به مباحث زنان و سیاست با موضوعاتی همچون، شرکت زنان در انتخابات، تلاش برای کسب کرسی بیشتر در مجلس، حمایت های دولت از زنان پرداخته است.

همزمان با مطرح شدن کسب کرسی توسط زنان از سوی برخی از مسئولین حوزه زنان، بازخوردهایی در خصوص این مساله در اخبار به وقوع پیوست، علاوه بر آن بسیاری از زنان تلاش کردند تا در کسب کرسی های انتخاباتی شرکت نمایند، در نتیجه بیشترین اخباری که در حوزه سیاست و زنان مورد انعکاس واقع شده، مباحث انتخابات و شرکت در مجلس شورای اسلامی است.

  • زنان و اقتصاد، برنامه های توسعه

در حوزه اخبار و اقتصادی، برنامه های توسعه، مباحثی همچون اشتغال زنان و فعالیت اقتصادی، توانمندی زنان ، برنامه های اقتصادی ششم، برنامه توسعه روستایی مطرح شده است.

در میان این اخبار توجه به زنان توانمند، اشتغال زنان، لایحه ساعت کاری زنان شاغل مطرح گردیده که باعث شده تا تعداد اخبار این گروه نسبت به موضوعات دیگر در بحث اقتصاد بیشترین فراوانی را داشته باشد. هر چند بحث از لایحه کاهش ساعت کاری زنان در مجلس به تایید نهایی نرسید، ولیکن بازتاب هایی از سوی خبرگزاری ها، اشخاص و گروه های مختلف را به دنبال داشت به گونه ای که بسیاری تلاش بر اعلام نظر خود ( در جهت های گوناگون موافق و مخالف) را داشته اند.

  • نشست های تخصصی در حوزه زنان

در طی این ماه، نشست مختلفی در حوزه زنان برگزار گردید. نشست هایی با موضوعیت امنیت اقتصادی، اجتماعی فرهنگی، عوامل پایداری زوجین، مباحث فمنیسم و تحلیل های کارشناسان در خصوص زنان از این دست موارد بوده اند.

در میان آنها اخبار نشست امنیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بیشترین میران را به خود اختصاص داده است. این نشست در پی اخبار لایحه کاهش ساعت اداری زنان شاغل، و تلاش داشتن زنان از وضعیت امنیت شغلی مناسب برگزار گردید.

با تداخل و همزمانی این دو مساله با یکدیگر، بازتاب اخبار این نشست و همچنین حضور کارشناسان از گروه ها با نگرش های متفاوت در این نشست و ابراز عقاید به دنبال داشت.

  • زنان و بین الملل

در عرصه بین الملل نیز زنان حضوری دارند که اخبار آن در گروه اخبار مطرح شده در این زمان بوده است. تلاش زنان در حملات تکفیری و داعش به سوریه، مبارزه زنان عراق با داعش، جذب زنان اروپایی به داعش، زندگی سخت با داعش، حجاب در کشور کانادا و مسائل انتخاباتی و کاندیدا شدن زنان از مسائل این گروه از اخبار بوده است.

در میان اخبار مطرح شده، اخبار انتخابات امریکا و زنان کاندیدا خصوصا هیلاری کلینتون به عنوان یک دموکرات و مواضع آن نسبت به مسائلی همچون برجام، اسلام، داعش از مواردی بوده که در اخبار بیشترین بازتاب را به خود اختصاص داده است. علاوه بر آن به مناظره طلبیدن ترامپ توسط زنان مسلمان امریکا برای مواجه با دیدگاه اسلام ستیز این کاندیدای ریاست جمهوری، حذب جمهوری خواه امریکا از موارد دیگر آن بوده است. یکی از دلایل بالابودن فراوانی این اخبار، بیان نگرش کاندیداهای انتخاباتی امریکا در خصوص مسائل جهانی و خصوصا کشورمان بود.کلیدواژه ها: , , , , , , ,
رأی دهی به مطلب
Loading...