سه شنبه، ۱۴ تیر ، ۱۴۰۱
۲۰:۱۸ پنج شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۴

زنان مبارز دوران انقلاب

ماه بهمن، با خود خاطرات و پیام های زیاد دارد. خاطرات مبارزه و پیروزی بر سلطنت ظالمانه، پیروزی حق بر شمشیر باطل. در این پیروزی ها و مبارزات زنان و مردان ایران مبارزه می کردند.

رصدگر

ماه بهمن، با خود خاطرات و پیام های زیاد دارد. خاطرات مبارزه و پیروزی بر سلطنت ظالمانه، پیروزی حق بر شمشیر باطل. در این پیروزی ها و مبارزات زنان و مردان ایران مبارزه می کردند.

در بسیاری از برنامه های مبارزه و دهه فجر، مردان مبارز بارها برای یادآوری و گفتن خاطراتشان در آن شرکت کرده اند. اما کمتر شده تا زنان نیز مورد توجه قرار بگیرند زنان مبارزی که برای رسیدن به پیروزی فداکاری های فراوانی کردند. در این نوشتار تعدادی از این بانوان و شرایط حضورشان معرفی می شوند:

مرضیه و رضوانه دباغ( اسم اصلی مرضیه حدیده‌چی): مادر و دختری که ابتدا مادر را به زندان می برند . دختر که در زمان دستگیری ۱۳ سال بیشتر نداشته است، به دلیل استقامت مادر( مرضیه دباغ) و امتناع از دادن اطلاعات به شکنجه‌گران ساواک، دستگیر می‌شود تا شاید مادر با دیدن شکنجه‌هایی که دخترش باید متحمل شود، به حرف بیاید. پایداری این مادر و دختر منحصر به فرد است. شدت شکنجه‌های روحی و روانی که در آن روزگار به آن دختر ۱۳ ساله وارد شد به حدی بوده است که او در سن چهل سالگی تحت دو عمل جراحی قلب قرار گرفته و اکنون قادر به تکلم نیست.

اندرزگو: از زنانی که كه دوشادوش همسرانشان فعالیت ‌های شبه نظامی داشته‌اند، همسر شهیداندرزگو است او عضو مؤثر فدائیان اسلام، شاخه نظامی مؤتلفه از زنانی است كه به واسطه همسر، مبارزه نظامی با رژیم شاهنشاهی را در پیش گرفت. ماجرای این زوج در قالب فیلم سینمایی نیز به نمایش درآمده است. حضور همسر اندرزگو در عملیات حمل اسلحه از افغانستان به ایران آنقدر ضروری بود كه شاید بدون وی مردی نمی توانست از عهده این عملیات برآید. چه، زن در هیبت یك زن باردار، اسلحه‌ها را زیر لباسش به ایران حمل كرد.

مریم بهروزی: یكی دیگر از اعضای فعال شاخه نظامی مؤتلفه، مریم بهروزی است. او پس از انقلاب چهار دوره نماینده مجلس بود. وی پیش از انقلاب همراه بقیه اعضای شاخه نظامی در عملیات آن زمان شركت می‌كرد. تبحر بهروزی در تیراندازی، او را میان همرزمانش معروف كرده است. با این حال او توانست از خطراتی كه دیگر همرزمانش مانند اندرزگو را به شهادت رساند، جان سالم به در ببرد.

طالقانی‌ها : زنان خانواده طالقانی همانند مردان این خانواده، حضور مؤثر در مبارزات پیش از انقلاب داشتند. گو اینكه این حضور در میان خواهران طالقانی به یك اندازه نیست. « پدرم می‌گفت: تو بیش از كارهای سیاسی به كارهای اجتماعی علاقه مندی، در حالی كه خواهرت بیشتر مناسب كارهای سیاسی است. » این گفته وحیده طالقانی است، در مقایسه فعالیت‌های خود با خواهرش اعظم.کلیدواژه ها: , , , , ,
رأی دهی به مطلب
Loading...


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 35 = 37