Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home2/babolkarimeh/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home2/babolkarimeh/public_html/wp-includes/plugin.php on line 600
الگوی زنان مسلمان | مجله فرهنگی باب الکریمه
سه شنبه، ۴ تیر ، ۱۳۹۸
۱۹:۱۶ پنج شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۴

الگوی زنان مسلمان

یکی از ویژگی های حضرت معصومه (س) این است که جزء روایت کنندگان حدیث بشمار می رود… حضرت زینب(س) در زمان زندگی در کوفه، کلاس‎های تفسیر قرآن برای زنان برگزار می‎کردند.

مریم کارگر

کریمه اهل بیت سلام الله علیهما

در روز اول ذی القعده تنها دختر حضرت موسی بن جعفر ـ علیه السلام ـ و نجمه خاتون دیده به جهان گشود. حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) در خانه ای سراسر علم و ایمان و تقوا پرورش یافت. بدلیل ظلم حکومت زمان و زندانی بودن پدر و سپس شهادت ایشان‏، برادر بزرگ تر ، امام رضا ـ علیه السلام ـ وظیفه اصلی تربیت تنها خواهر تنی خود و دیگر خواهران و برادران را بر عهده داشت. بدون ترديد بعد از حضرت رضا (ع) در ميان فرزندان امام کاظم (ع)، حضرت معصومه (س) ازنظرعلمي و اخلاقي،والامقام ترين آنان است. اين حقيقت از اسامي، لقب ها، تعريف ها و توصيفاتي که ائمه اطهار (ع) ازايشان نموده اند، آشکار است و اين حقيقت روشن مي سازد که ايشان نيز چون حضرت زينب (س)، عالمه غيرمعلمه، بوده است.

یکی از ویژگی های حضرت معصومه (س) این است که جزء روایت کنندگان حدیث بشمار می رود و چندين حديث است كه در سند آنها نام حضرت فاطمه معصومه(س) به چشم مي‎خورد و علامه اميني در كتاب الغدير به بعضي از آنها استناد مي‎كند.

گرچه مرقد مطهرش آشكار است و همانند مرقد مطهر حضرت زهراسلام الله عليها مخفي نيست ولي مطابق مكاشفه اي كه براي بعضي از اولياي خدا روى داده امام باقر يا امام صادق عليهم السلام فرمودند: «كسي كه مرقد حضرت معصومه عليهاسلام رازيارت كند به همان مقصودي نايل خواهد شد كه از زيارت قبر حضرت زهراسلام الله عليها نايل مي شود. »

یک سال بعد از عزیمت حضرت رضا (ع) به شهر توس‏، خواهر با کاروانی به همراه خواهران و برادرانش به سمت خراسان حرکت می کند. در طی مسیر آن حضرت نیز همچون عمه بزرگوارشان حضرت زینب(س)، پیام مظلومیت و غربت برادر گرامی شان را به مردم مؤمن و مسلمان مى‌رساندند و مخالفت خود و اهل‌ بیت(ع) را با حكومت حیله‌گر بنى ‌عباس اظهار مى‌كرد. در نزدیکی شهر ساوه گروهی از مخالفان اهل بیت (ع) به دستور ماموران حکومتی راه را بر ایشان بستند و نزاعی بین آنها درگرفت. نقل شده است که مردان همراه حضرت در این جنگ به شهادت رسیدند و خانم حضرت معصومه توسط فردی مسموم شد. به دلیل اندوه و ماتم و یا بر اثر مسمومیت ادامه مسیر برای ایشان مقدور نبود، لذا شهر قم را برای اسکان موقت برگزیدند و مورد استقبال بزرگان شهر قم و مردم وفادار آن قرار گرفتند. ایشان به مدت ۱۷ روز در این شهر ساکن بودند و به عبادت و راز و نیاز با خداوند در محلی به نام «بیت النور» مشغول بودند.

سرانجام در روز دهم ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قبل از زیارت برادر چشم از جهان فرو بستند و شیعیان را در غم بزرگی تنها گذاشتند.

امام رضا (ع) در روایتی فرمودند:

«مَنْزَارَالْمَعصُومَةَ بِقُمْ كَمَنْ زَارَنى»: «هركس معصومه را درقم زیارت كند، مانند كسى است كه مرا زیارت كرده است.»

ام المصائب، حضرت زینب سلام الله علیها

در سال ششم هجری، دختر ارشد زوج آسمانی حضرت علی و فاطمه (سلام الله علیهما) قدم در دنیا نهاد. تربیت زیر دستان بهترین پدر و مادر عالم، ثمره ای چون حسنین (ع) و زینب کبری خواهد داشت. ایشان دست‎پرورده چنین اهل بیتی بودند و به گفته امام سجاد (ع): “عالِمَةٌ غَیرَ مُعَلَّمَة وَ فَهِمَةٌ غَیرَ مُفَهَّمَة: داناي بدون آموزگار وفهميده بدون فهماننده ” بود.

در باب کمالات و علم ایشان روایات زیادی وجود دارد. ایشان در زمان زندگی در کوفه، کلاس‎های تفسیر قرآن برای زنان برگزار می‎کردند. نقل شده است خطبه طولانى وبلندى راكه حضرت فاطمه (س) دفاع ازحق امیرالمؤمنین(ع) وغصب فدك درحضور اصحاب ایراد فرمودند،حضرت زینب (س) با نقل همه جزئیات روایت می‎کردند و این نشان از هوش و ذکاوت ایشان دارد. خطبه‎های رسیده از زبان این بانوی علوی نیز نشان از فصاحت و بلاغتِ بیان این خاندان دارد.

ایشان به همسری عبدلله بن جعفر به دو شرط پاسخ مثبت می‎دهند، اول هر روز به زیارت و دیدار برادر، امام حسین (ع) بروند و دوم این‎که در همه جا همراه برادر باشند. نتیجه این ازدواج چهار فرزند پسر (علی،عون اکبر،محمد،عباس) و یک دختر به نام امکلثوم بود که پسرانش را در راه حمایت از برادر در کربلا هدیه می‎کند.

صدیقه صغری، عصمت صغری و عقیله بنی هاشم از القاب آن حضرت بود. عقیله به معنی زن عاقل و کریمه و محترم است. همچنین کنیه “ام المصائب” را به دلیل رنج‎ها و مصیبت‌های فراوانی که ایشان متحمل شده‎اند، به این بانوی بزرگوار نسبت داده‎اند.

مصیبت وفات پیامبر (ص)، شهادت مادر و پدر و از دست دادن برادر هر کدام به تنهایی کمرشکن است ولی ایشان تمامی این مصیبت‎ها را به عشق و دلگرمی حضور برادرِ از جان عزیزتر تحمل کردند. مصیبت عظیمی در تاریخ زندگی ایشان، همراه شدن با امام حسین (ع) در کاروان کربلا و اتفاقاتی بود که در این مسیر و پس از آن در مسیر اسارت متحمل شدند. در این راه ایشان مانند مادرشان، مدافع امام زمان خویش بودند و پس از شهادت امام حسین (ع) و یارانشان در حادثه خونین کربلا، در مسیر اسارت و در مجالس معاندین، زبان به افشای حقایق و بیداری دل‌های خفته مردم باز می‎کردند. نقش ایشان در زنده نگه‎داشتن حادثه کربلا بسیار پررنگ و با اهمیت ثبت شده است. افشای حقیقت و حقانیت آل محمد (ع) و برملا کردن ظلم و ستم دستگاه بنی امیه و سخنرانی کردن و ایراد خطبه در کاخ یزید، خط بطلانی روی توهم پیروزی خاندان امیه در این جنگ کشید و روی دیگر سکه را به مردم نشان داد.

ایشان پس از تحمل سختی‎های جان‎فرسا در کربلا و حوادث بعد از آن، در سفر به شام به همراه همسرش، عبدلله بن جعفر، در ۱۵ رجب سال ۶۳ هجری از دنیا رفتند و همان‎جا به خاک سپرده شدند.کلیدواژه ها: , , , , ,
رأی دهی به مطلب
Loading...


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + = 17