سه شنبه، ۱۴ تیر ، ۱۴۰۱
۱۰:۲۱ جمعه ۱۸ دی ۱۳۹۴

سمیه، اولین زن شهید اسلام

سمیه در میان کنیزان قریش، کنیزی آزاد منش، خردمند، و خوش قلب، نمکین و پاکدامن بود.

زهرا فیضی

سمیه دختر خیاط یا سمیه دختر خباب به معنی دختر کوچک والا مقام کنیز حبشی ابوحذیفه پسر مغیره، بزرگ قبیله بنی مخزوم بود. او در میان کنیزان قریش، کنیزی آزاد منش، خردمند، و خوش قلب، نمکین و پاکدامن بود.

همسر سمیه یاسر، پسر عامر و از اعراب عنسی مذجحی قحطانی یمن بود که همراه دو برادر دیگرش از یمن به مکه راه افتاده بودند تا برادر چهارمشان را پیدا کنند.

پس از آنکه از پیدا کردن برادر گمشده خود ناامید شدند، دو برادر یاسر به یمن بازگشتند ولی او همچنان در مکه ماند و با رییس قبیله بنی مخزوم هم پیمان شد. (منتهی الآمال، ص ۱۶۰- ۱۶۱)

ابوحذیفه از یاسر نگهداری می کرد و او نیز بیشترین وفاداری و پاکی را نسبت به ابوحذیفه ابراز می داشت. بعد از مدتی ابوحذیفه برای یاسر سمیه یعنی کنیزش را انتخاب نمود.پس از آن نیز سمیه را آزاد کرد، حاصل ازدواج سمیه و یاسر، عمار و عبدالله بودند.

در زمان بعثت پیامبر، عمار به دین اسلام گرایش پیدا کرد. بعد از مدتی پدرش ، مادر و برادرش هم اسلام را پذیرفتند و مسلمان شدند.

این خانواده در سخت ترین شرایط به سر می بردند. آنها فقیر بودند. ابوحنیفه و دوستان مشرکش وقتی از مسلمان شدن سمیه و همسرش با خبر شدند، آنها را به سختی شکنجه و آزار می دادند و تلاش می کردند تا آنها را از دین اسلام دور سازند.

مشرکان مکه آنها را در گرم ترین هوای عربستان، در زیر آفتاب بر روی شنهای سوزان بسته بودند و می گفتند در سه حالت زیر آزاد می شوید:

  • ناسزاگویی به پیامبر (ص)
  • بیزاری جستن از او
  • بازگشت به لات و عزی

ولی آنها در برابر این خواسته مقاومت می کردند. آنها سنگ بزرگی را بر روی سینه سمیه گذاشته بودند و آن را بر روی سینه اش فشار میدادند و می خواستند که دست از اسلام بردارد، ولی او همچنان مقاومت می کرد.

آزار و اذیت آنها آنقدر ادامه داشت که در مقابل دیدگان سمیه، یاسر همسرش را به شهادت رسانند ولی سمیه دست از اسلام برنداشت و با تاکید فراوان گفت که ما راه خود را یافته ایم، و دست از ایمان به محمد برنخواهیم داشت.

مشرکان به آزار و اذیت این زن و شکنجه اش ادامه دادند تا جایی که خود آنها از استقامت سمیه خسته شدند و در اخرین روزهای شکنجه، ابوجهل نیزه ای را به قلب سمیه فرو برد و او را به شهادت رسانید.

جوانان قریش با دیدن این صحنه، تلاش کردند تا عمار را از زیر شکنجه ابوجهل و سایر مشرکان نجات دهند، تا بتواند بدن پدر و مادر خود را به خاک بسپارد.

در وفات سمیه نقل قول های متفاوتی است اما در اعیان الشیعه آمده است که :” پاهای سمیه را به دو شتر و آن ها را از یكدیگر جدا كردند و سپس با شمشیر او را شقه كردند.(یعقوبی، اعیان الشیعه)

یاسر و سمیه اولین شهیدان تاریخ پر خون اسلام هستند و اولین برگهای این كتاب با خون این زن و مرد رنگین شد.کلیدواژه ها: , , , , ,
رأی دهی به مطلب
Loading...


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 41 = 51