چهارشنبه، ۲۸ اردیبهشت ، ۱۴۰۱
۱۳:۵۲ جمعه ۲۰ آذر ۱۳۹۴

صلاحیت خانوادگی در انتخاب همسر

زهرا فیضی انتخاب همسر به عنوان مبنایی اثر گذار در زندگی،‌ن یازمند توجه و دقت است. انتخاب همسر خود در دو محور قابل توجه است. محور اول معیار های انتخاب همسر و محور دوم آن به شیوه همسرگزینی مربوط می شود. در معیارهای انتخاب همسر در سبک زندگی غربی تنها به عوامل اومانیستی همچون زیبایی […]

زهرا فیضی

انتخاب همسر به عنوان مبنایی اثر گذار در زندگی،‌ن یازمند توجه و دقت است. انتخاب همسر خود در دو محور قابل توجه است. محور اول معیار های انتخاب همسر و محور دوم آن به شیوه همسرگزینی مربوط می شود.

در معیارهای انتخاب همسر در سبک زندگی غربی تنها به عوامل اومانیستی همچون زیبایی ظاهری، ثروت، شهره بودن و غیره توجه می شود. اما در سبک زندگی اسلامی به معیارهای دینداری،‌اخلاقی در دردجه اول توجه می شود. هر چند معیار جسمانی چه از نوع زیبایی و چه از نوع سلامتی در مراتب بعدی انتخاب همسر قرار می گیرد.

صلاحیت خانوادگی

از دیدگاه اسلام، برای بر قراری یک پیوند زناشویی مناسب و ایجاد یک زندگی خوب تنها شایستگی های فردی،‌دو فرد کفایت نمی کند. بلکه باید شایستگی های خانواده خصوصا شایستگی های اخلاقی و یا حتی ناشایستگی های آنان مورد توجه قرار گیرد.

اولیای دین و ائمه اطهار علیهم السلام همگی بر این ویژگی تاکید کرده اند چرا که بسیاری صفات اخلاقی افراد از سوی وراثت و از سویی به دلیل حضور تمامیه خصوصا در دوران کودکی در خانواده،‌از آنجا گرفته و فرد در آن بزرگ می شود. (محمدتقي فلسفی، الحديث، ج۳، ص۳۵۹؛ حسن طبرسی، مكلارم الاخلاق، ص۱۹۷)

همچنین باید توجه داشت که ازدواج تنها پیوند میان دو فرد نیست. بلکه پیوند میان دو خانواده با یکدیگر است. بر این مبنا لزوم وجوه اشتراک و یا افتراق میان خانواده ها نیز ضروری می نماید.

چیزی که به وضوح در میان جوانان امروزی دیده می شود خلاف دستورات دینی و کارشناسی است. بسیاری تنها پسند خود از طرف مقابل مورد توجه قرار می دهند و دیگر به خانواده فرد توجه ندارند. حتی بر این اساس، روابط خانوادگی بعد از ازدواج را به نوعی از بین می برند و باعث گسست عاطفی و خانوادگی میان اعضا می شوند.

در حالیکه یکی از اهداف ازدواج، تحکیم بنیان خانواده و وجود آن به عنوان عامل ثبات اجتماعی یک اجتماع به لحاظ روابط سالم می باشد.

توجه به فرد به تنهایی از مظاهر فردگرایی است که خود زاییده مدرنیته و فرهنگ غرب می باشد. در حقیقت در این مساله به گونه ای به معیارهای غربی این الگو توجه می شود تا به معیارهای اسلامی- دینی آن.

خصوصیات اقتصادی

از دیدگاه اسلام توجه به عامل اقتصادی نباید بگونه ای باشد که باعث رد یا ممانعت ازدواج گردد. همچنین نباید به گونه ای باشد که فرد به دلیل ترس از دچار شدن به فقر از سنت پیامبر(ص) و اولیای الهی سرباز زند. از سوی دیگر هم کفو بودن در شرایط اقتصادی میان زن و مرد مورد توجه اسلام نیست.

چنانچه حضرت رسول(ص) و حضرت خدیجه(س) و یا ازدواج جوبیر و ذلفا، با وجود تفاوت از نظر اقتصادی میان دو نفر، از نوع ازدواج های موفق به شمار می آیند. (محمد محمدی ری شهری،تحكيم خانواده از نگاه قرآن و حديث، ص۲۹۲)

با نگاهی به شرایط جامعه کنونی اختلاف میان جامعه با این مورد کاملا مشهود است، امروزه در بسیاری از دیدگاه های جامعه شناسی( ساروخانی، محمد باقری، جامعه شناسی خانواده، نشر نی)هم کفو بودن تنها در مسائل علمی و فرهنگی نیست بلکه شامل هم کفوی یا همسانی در طبقه یا پایگاه اجتماعی فرد است.

هر چند هر پایگاه برای خود فرهنگ خاصی را دارد و بر اساس آن نوع تربیت و رشد فرد متفاوت است اما چه بسیار افرادی که دارای همچون فرهنگی باشند، اما در سطح اقتصادی خاصی قرار نگیرند.

البته از دیدگاه اسلام توجه به مسئولیت پذیر بودن مرد، در جهت تامین خواسته های زن وفرزندان خود، و همچنین داشتن کاری که در آن روزی حلال کسب می شود، تاکید شده است. چنانچه امام صادق(ع) به یکی از یارانش می فرماید:«اي معاذ!…براي خانواده‌ات تلاش كن. مبادا آنان براي تو كار و تلاش كنند»(همان)

یکی دیگر از ویژگی‌های اقتصادی که در اسلام مورد توجه قرار می‌گیرد،‌ امانت‌داری مالی طرفین چه زن و چه مرد در حفظ امانت و حقوق همسرش در مقابل دیگران است.

در خصوصیتی که در زمینه زنان در ویژگی های اقتصادی مورد توجه است داشتن مهریه اندک، قناعت و در مردان تلاش برای کسب روزی حلال، گشاده دستی و دوری از بخل و عدم توجه به معیار اقتصادی زن در انتخاب آن به عنوان همسر می‌باشد.

امروزه مشکلی که جامعه ما گریبانگیرش است،‌ توجه خانواده‌ها به مهریه سنگین و هزینه های گزاف ازدواج می‌باشد، این هزینه‌های گزاف و مهریه های سنگین باعث فرار جوانان از ازدواج می‌شود.

بر اساس آمارهای صادر شده بسیار از مردان جوان به جرم ناتوانی در دادن مهریه سنگین همسر، در زندان به سر می‌برند. از آن سو نیز چه بسیاری زنان یا مردانی که به عامل اقتصادی همسر از نظر ثروت بیش از بیش توجه کرده‌اند و بر این مبنا زندگی زناشویی خود را تشکیل داده‌اند. ولی در درون زندگی با مشکلات بسیاری عدیده ای روبرو هستند که بنیان زندگی آنها را تهدید می‌کند.

/انتهای متن/.کلیدواژه ها: , , , , , , , , , ,
رأی دهی به مطلب
Loading...


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

77 + = 85