چهارشنبه، ۲۸ اردیبهشت ، ۱۴۰۱

ایوان طلا

فرشاد براتی دلتنگ حرم امام رضا«علیه‌السلام» و نشستن و چشم دوختن به صحن و سرای امام و توسل‌های ناب بشوم، وضو می‌گیرم و به حرم حضرت فاطمه معصومه«سلام‌الله‌علیها» می‌روم، دست بر سینه جلوی ایوان طلای خانم می‌ایستم و بعد از سلام به بی‌بی، شروع به درد دل با امام رضا«علیه‌السلام» می‌کنم. دوری ما از حرم […]

فرشاد براتی

دلتنگ حرم امام رضا«علیه‌السلام» و نشستن و چشم دوختن به صحن و سرای امام و توسل‌های ناب بشوم، وضو می‌گیرم و به حرم حضرت فاطمه معصومه«سلام‌الله‌علیها» می‌روم، دست بر سینه جلوی ایوان طلای خانم می‌ایستم و بعد از سلام به بی‌بی، شروع به درد دل با امام رضا«علیه‌السلام» می‌کنم.

دوری ما از حرم امام رضا«علیه‌السلام» در مشهد، دردی است که تسکین آن حدیثی است از ولی نعمت ما ایرانیان که فرمودند: هر كس معصومه را در قم زیارت كند، مانند كسى است كه مرا زیارت كرده است. ۱

ایوان طلای حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه«سلام‌الله‌علیها»، از معروف‌ترين ايوانهاى صحن عتيق است؛ این ایوان در سال ۹۲۵ هجری قمری به همراه دو ایوان کوچک کنارش، و در هنگام بهسازی و تجدید بنای گنبد و ساخت صحن عتیق و گلدسته های آن به همت شاه بیگی بیگم ساخته شد.

این ایوان‌ها، در شمال روضه مقدسه قرار دارند و در سال ۱۲۴۹ هجری قمری، به دستور فتحعلی شاه قاجار عملیات تزیین و طلاکاری این ایوان آغاز شد.

طلاکاری این ایوان سالها به طول انجامید و در نهایت در سال ۱۲۶۷ هجری قمری در زمانی که ناصرالدین شاه قاجار، شاه ایران بود، به پایان ریسد.

مقرنس کارى، گچ برى و آينه کارى و کتیبه هایی به  خط کوفی و نسخ و ثلث در این ایوان، از جمله تزیینات هنری اسلامی است که استفاده شده است.

یکی از کتیبه هایی که در این ایوان استفاده شده، کتیبه ای است که به خط ثلث سفید و با زمینه ای لاجوردی متن حدیث گهربار «اَلا وَ مَن ماتَ عَلى حُبِّ آلَ محمّد ماتَ شَهيداً» ۲ را به زائرین بانوی کرامت هدیه می کند.

ایوان طلا به طول ۹ متر و عرض شش متر در صحن عتیق که امروزه به صحن امام هادی علیه السلام تغییرنام داده، خودنمایی می کند، این ایوان ۸۰/۱۴ متر ارتفاع دارد.

بدنه ایوان طلا در پایین کتیبه، تا دو متر به کاشی های معرق آراسته شده و بعد از این آینه کاری ها، کتیبه ای سراسری در این ایوان به چشم می خورد؛ در بالای این کتیبه سراسری، ایوان به خشت هایی از جنس طلا آراسته شده است.

در حال حاضر باگذشت بيش از يک قرن و نيم سال از طلاکاري ايوان عتيق بر روى خشت هاى مسى، به مرور زمان طلاى آن از بين رفته و يا بسيار نازک و تيره شده و جلوه ظاهرى خود را از دست داده است و نياز به دليل عمر زياد و فرسودگى، استحکام خود را از دست داده و ضرورت تعمير و مرمت اين بناى مقدّس تاريخي را دو چندان نموده است.

پی نوشت:
۱٫ متن حدیث: مَنْ زَارَ الْمَعصُومَةَ بِقُمْ كَمَنْ زَارَنى،  ناسخ التواریخ، ج ۳، ص ۶۸، به نقل از كریمه اهل بیت، ص ۳۲
۲٫ كشاف ۴/۲۲۰، تفسير فخر رازي ۲۷/۱۶۵ ، تفسر قرطبي ۸/۵۸۴۳ ، نمونه ۲۰/۴۱۴

منابع:
پایگاه اطلاع رسانی حرم حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها
نگین قم نوشته جواد محدثی
کتاب شناسی قم و کریمه اهل بیت علیهم السلام نوشته مهدی رضوانی پور

/انتهای متن/.کلیدواژه ها: , , , , ,
رأی دهی به مطلب
Loading...
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

58 + = 61