چهارشنبه، ۶ بهمن ، ۱۴۰۰
۱۶:۲۹ جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶

دغدغه های زنان کارمند

جهت بهره بردن از توانایی های آنها باید تلاش نمود تا مسائل و مشکلات حضور مناسب آنان در جامعه برطرف شود و امنیت خاطر بیشتری برای آنان فراهم آید.

ملیکا مهرانی

از زمانی که صنعت وارد زندگی مردم شد، زنان نیز وارد بازار شدند. در ابتدا قسمت عمده کارگران کارخانه های ریسندگی را زنان تشکیل می دادند ولی با تغییر و ایجاد مشاغل جدید، شغل ها و جایگاه های متنوعی برای زنان به وجود آمد. همراه با سرکار آمدن آنها این قشر که علاوه بر مسئولیت خانه داری و نقش مادری، وارد نقش های جدید دیگری شدند، با مسائل روبرو مواجه گشتند که در کمیت و کیفیت کار آنها تاثیر گذار بود. زنان کارمند و دغدغه های آنها در ایران نیز وجود دارد و با توجه به سالروزکارمند بهتر است تا گوشه ای از این مسائل دیده شود.

همکاران مرد فراری از کار

در محیط های کاری که زنان با مردان همکار هستند، در بسیاری از موارد تعداد و تنوع مسئولیت هایی که برعهده زنان گذاشته می شود بیشتر از مردان است. زنان در محیط های کار به دلیل خصلت ریز بینی و دقت بسیار، کارهای دقیق را به خوبی انجام می دهند و متاسفانه در بسیاری از موارد باعث سوء استفاده می شود. مردان تنها بر روی یک کار تمرکز کرده و گاها آن را در طول هفته ها و ماه ها ادامه می دهند و این در حالی است که زنان با توجه به توانایی خود با تنوعی از مسئولیت ها مواجه هستند و همین امر خستگی و فرسودگی آنها را بیشتر خواهد کرد.

پذیرش حرف مردان نسبت به زنان

در محیط های کاری که مردان و زنان دارای پست های کاری یکسانی هستند، از سوی بسیاری از مدیران ارشد، سخنان مردان پذیرفته می شود تا زنان، حتی اگر زنان و مردان در یک سطح سازمانی باشند و این باعث می شود مردان همواره از قدرت های پنهان خود بهره مند باشند و زنان حتی با تلاش های فراوان نتوانند جایگاه مناسبی پیدا کنند.

تجرد زنان راهی برای سو استفاده مدیران

در بسیاری از موارد، مدیران ارشد از وضعیت خصوصی کارمندان خود بهره می برند. خصوصا اگر دختران مجرد باشند بر این امر تاکید بیشتری خواهند داشت وبا گفتن اینکه در خانه کاری نداری و مسئولیتی بر عهده ات نیست می خواهند، آخر هفته ها و تعطیلات خود را برای کار بگذارند. گویی این افراد نیاز به استراحت و بودن در کنار خانواده ندارند. البته باید گفت این مورد تنها برای زنان نیست بلکه در خصوص مردان مجرد نیز به وضوح دیده می شود.

 بی توجهی به شرایط کارمندان

در بسیاری از سازمان ها و شرکت ها، وقتی دانشجویان به عنوان کارمند انتخاب می شوند سعی در بهره گیری فراوان از این گروه است، این عزیزان نیز که به دنبال کار هستند و به امید آنکه در آینده وضعیت خوبی خواهند داشت، تمام آن را می پذیرند این در حالی است که بسیاری از آنان خوابگاهی هستند و زمان معینی باید در خوابگاه باشند و در غیر این صورت باید به مسئولین دانشگاه و خانواده خود پاسخگو باشند. در بسیاری از موارد هنگامی که دانشجو به عنوان کارمند انتخاب می شود و با آنکه مسئولین نسبت به شرایط آن در ابتدای مصاحبه کاری آگاهی دارند، اما در طول زمان کار آنها را تا دیر وقت نگه داشته و به کار مشغول می کنند.

همین امر ممکن است آسیب های جبران ناپذیری را برای آنها به بار بیاورد. دیر رسیدن به خوابگاه و عدم اجازه برای ورود، مزاحمت هایی که در طول شب برای آنها به وجود می آید(این مورد در خصوص زنان کارمند با شرایط دیگر نیز وجود دارد) و …

حضور زنان ملتزم درک شرایط آنان

به نظر می رسد، جامعه ایران، با نام جامعه ای اسلامی، باید تمام شرایط حضور در جامعه را برای اعضایش فراهم آورد. اگر چه اولویت اول برای زنان، ازدواج و تربیت فرزند است ولیکن به دلیل وجود شرایط متفاوت برای هر فرد نمی توان امکان تبعیت همه از این قانون را خواست. در نتیجه بسیاری مجبور به حضور بیشتر در جامعه هستند. از سویی زنان از قشر لطیف و حساس جامعه به شمار می آیند در نتیجه جهت بهره بردن از توانایی های آنها باید تلاش نمود تا مسائل و مشکلات حضور مناسب آنان در جامعه برطرف شود و امنیت خاطر بیشتری برای آنان فراهم آید.کلیدواژه ها: , , ,
رأی دهی به مطلب
Loading...


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 34 = 39